Spektakle i koncerty kultury żydowskiej

Ślub i wesele żydowskie Inscenizacja

Inscenizacja ślubu i wesela żydowskiego przeniesie Państwa w niezwykły świat żydowskiej tradycji i kultury. Jest to interaktywne widowisko oparte na tradycyjnych żydowskich ceremoniach ślubnych, w którym widzowie stają się gośćmi weselnymi, uczestniczącymi w pełnym radości i emocji wydarzeniu.

Czego możecie Państwo oczekiwać podczas tej niezapomnianej podróży?

  • Ceremonia zaślubin – para młoda zostanie pobłogosławiona pod tradycyjną chupą, a uczestnicy będą mieli okazję obserwować autentyczne obrzędy, które wprowadzą ich w serce żydowskiej tradycji.
  • Orszak weselny – po ceremonii goście weselni wyruszą w radosnym korowodzie, prowadzonym przez klezmerską muzykę, śpiewy i tańce, by wspólnie celebrować wyjątkowy dzień.
  • Huczne wesele – finał wydarzenia odbędzie się w restauracji, gdzie uczestnicy będą mogli delektować się tradycyjnymi potrawami żydowskimi oraz wybornymi izraelskimi winami, a także bawić się przy energetycznej muzyce klezmerskiej. W trakcie wesela nie zabraknie toastów, żydowskich błogosławieństw, humorystycznych szmoncesów oraz wspólnej nauki tradycyjnych tańców.

Cała inscenizacja jest realizowana przez profesjonalnych aktorów, tancerzy i śpiewaków, wspieranych przez wybitnych muzyków – klezmerów z Krakowskiego Kazimierza.

Wydarzenie może zostać wzbogacone scenkami ilustrującymi Sziduch (żydowski system swatania, polegający na kojarzeniu w pary i przedstawianiu sobie oraz rodzinom kandydatów i kandydatki do ślubu). Sziduchem zajmują się głównie zawodowi swaci, którzy otrzymują wynagrodzenie w ustalonej wcześniej kwocie, bądź jako procent od posagu panny młodej.

W przypadku zakupu ślubu i wesela Heleny Rubinstein, dodatkowo zobaczą Państwo wydarzenia zachodzące w domu słynnej bizneswoman przed ślubem. Oczywiście spektakl można zakupić w kilku wariantach np. bez orszaku weselnego i wesela, skupiając się na samej ceremonia ślubu żydowskiego.

Zapewniamy niezapomniane emocje, autentyczne przeżycia i wyjątkową atmosferę żydowskiego święta. To idealna propozycja na wydarzenia kulturalne, spotkania firmowe oraz prywatne uroczystości.

Zamów koncert
Ślub i wesele żydowskie - inscenizacja Ślub i wesele żydowskie - inscenizacja

Video ikonaRelacje wideo z edycji 2023 i 2024:

Ślub i wesele żydowskie - video Ślub i wesele żydowskie - video Ślub i wesele żydowskie - video

Galeria zdjęć z edycji 2023:

Galeria zdjęć z edycji 2024:

Mein Jidische Mame Kostiumowy spektakl kabaretowy

Wyjątkowy spektakl, który wzbudza tak silne emocje, że publiczność reaguje salwami śmiechu i roni łzy wzruszenia. To historia współczesnej, tradycyjnej rodziny żydowskiej, gdzie jest na wydaniu pięć córek, które zakochują się wbrew tradycji, obyczajom, bez swata… i to w kim? Jaki będzie finał tej historii, czy zwycięży miłość? W treść spektaklu wplatają się najpiękniejsze piosenki o matce m.in. z repertuaru Violetty Villas, Mieczysława Fogga, Bernarda Ładysza.

Wykonawcy:

  • Matka – Ewa Warta-Śmietana
  • Ojciec – Witold Wrona
  • Córka – Dominika Guzek
  • Narzeczony Levis Persley – Jacek Śmietana
  • Pańcia – Małgorzata Westrych
Zamów koncert
Mein Jidische Mame - spektakl

Video ikonaTrailer i relacja wideo ze spektaklu:

Mein Jidische Mame - video
Mein Jidische Mame - video

Galeria zdjęć ze spektaklu:

Uszy Hamana Komediowy spektakl kostiumowy

„Uszy Hamana” to komediowy spektakl kostiumowy, którego akcja toczy się w Persji, nawiązujący do najradośniejszego święta „Purim” o charakterze powszechnego karnawału w kulturze żydowskiej. Tego dnia wolno łamać nawet najsurowszy zakaz przebierania się mężczyzn w suknie, a wino leje się dzbanami. Na to święto przygotowywane są też specjalne ciasteczka zwane „Uszami Hamana”, którymi częstowaliśmy naszych widzów.

Spektakl pokazuje historię jak pijany potężny król perski Achaszwerus zażyczył sobie, żeby na jego ucztę przybyła nago jego żona, królowa Waszti. Gdy ona odmówiła, król kazał ją wygnać i sprowadzić sobie najpiękniejsze panny, aby mógł wybrać nową żonę. I tu zaczęła się zabawa z publicznością… czy któraś z pań obecnych w Synagodze, a biorąca udział w castingu została królową? Jak dalej rozwinęła się akcja, w królestwie rządzonym przez pijaka i lubieżnika? Mam nadzieję, że ci, którzy czytają te słowa, a nie uczestniczyli w tym spektaklu, będą mieli okazję jeszcze go zobaczyć i poznać jego zakończenie.

W czasie spektaklu przewijały się piosenki i melodie perskie oraz żydowskie. Doskonała zabawa!

Zamów koncert
Uszy Hamana - spektakl

Wykonawcy:

  • Król Achaszwerus: Henryk Rajfer
  • Królowa Waszti: Joanna Cieśla
  • Haman: Wojciech Habela
  • Mordechaj: Witold Wrona
  • Esterka: Ewa Warta-Śmietana
  • Panna nie dziewica: Jacek Śmietana
  • Tancerka: Ewelina Keller

Video ikonaRelacje wideo ze spektaklu:

Uszy Hamana - video
Uszy Hamana - video

Galeria zdjęć ze spektaklu:

Klezmer ConcertSpotkanie z piosenką i humorem żydowskim

W projekcie tym pełne żydowskiego humoru zabawne monologi, skecze i dialogi przeplatają się z piosenkami śpiewanymi w języku polskim, jidysz i hebrajskim.

Artyści biorący udział w projekcie:
Ewa Warta-Śmietana – wokalistka – pierwsza uczennica interpretacji piosenek klezmerskich Leopolda Kozłowskiego
Henryk Rajfer – gwiazda Teatru Żydowskiego w Warszawie
Marek Węglarski – gwiazda Teatru Żydowskiego w Warszawie
Wojciech Habela – artysta scen polskich
Dawid Czernik – skrzypce
Mateusz Dudek – akordeon
Jacek Śmietana – prowadzenie koncertu
Zamów koncert
Przy szabasowych świecach

„Gdybym był bogaczem”spektakl oparty na podstawie brodwayowskiego musicalu „Skrzypek na Dachu”

Widowisko muzyczne zawierające wszystkie główne wątki i piosenki brodwayowskiego musicalu „Skrzypek na Dachu” opowiadającego historię Tewjego Mleczarza, który chce wydać za mąż swoje córki. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje musi wybrać, czy życie zgodne z tradycją jest ważniejsze od szczęścia córek.
Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Imperium Rosyjskiego. Jest ono miejscem życia dwóch społeczności – żydowskiej i rosyjskiej, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.
Wszystkie utwory muzyczne są wykonywane na bazie oryginalnego orkiestrowego podkładu muzycznego „Skrzypka na dachu”.
Wspaniała muzyka oraz brawurowe wykonanie ról przez aktorów Teatrów Warszawskich to gwarancja ponad 90 minut fantastycznych wrażeń!
Zamów koncert
Gdybym był bogaczem - Skrzypek na dachu

A, to ci pasztet!

Spektakl kostiumowy w wykonaniu trzech znakomitych artystów Ewy Warty-Śmietany, Henryka Rajfera oraz Wojciecha Habeli, wypełniony zabawnymi piosenkami dotyczącymi pełnych uniesień, radości i marzeń chwil narzeczeństwa i prozy życia po ślubie. W repertuarze dowcipne i pikantne piosenki lwowskie i żydowskie, które przeplatać się będą zabawnymi monologami, dialogami. Poprzez meandry małżeńskie publiczność poprowadzi Wojciech Habela, przy okazji dzieląc się tajemnicami z własnej alkowy. Podczas wydarzenia widzowie dowiedzą się jaka jest rzeczywistość życia bohaterów naszego spektaklu w czterech ścianach kilkanaście lat po ślubie. Stracone nadzieje? Czy beczka miodu? Zapewniamy świetną zabawę!
Zamów koncert
A, to ci pasztet!
Kultura żydowska, Przy szabasowcyh świecach

Ostatniemu Klezmerowi

Koncert dedykowany Leopoldowi Kozłowskiemu – Kleimanowi, wybitnemu kompozytorowi, pianiście, dyrygentowi, ostatniemu przedstawicielowi przedwojennych klezmerów w Polsce, zwanemu Ostatnim Kezmerem Galicji.
Proponujemy dwie części koncertu:
  • Projekcja filmu „Tych miasteczek nie ma już” z udziałem Leopolda Kozłowskiego. W filmie razem z Leopoldem Kozłowskim występują m.in. Jerzy Trela, Jerzy Nowak, Piotr Pilitowski, oraz główna bohaterka – Ewa Warta-Śmietana. Czas trwania: 50 minut.
  • Recital Ewy Warty-Śmietany pierwszej uczennicy Leopolda Kozłowskiego (Kleinmana) piosenek w języku jidysz. Recital przy akompaniamencie zespołu klezmerskiego wraz z recytacją przejmujących wierszy Mordechaja Gebirtiga.
Zamów koncert
Leopold Kozłowski, Ewa Warta-Śmietana

Galeria