Morze Muzyki Festiwal w Helu
Edycja 2024
Spektakl kabaretowy „Urodziny u Hanki i Jana”
Na Bulwarze Nadmorskim w Helu publiczność mogła obejrzeć spektakt, który na co dzień jest wystawiany w kultowej Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Genialny spektakl kabaretowy z fabułą wypełnioną zabawnymi dialogami, niepozbawiony nuty melancholii – to muzyczna komedia pomyłek, która zachwyciła widzów kochających aurę okresu międzywojennego – amanci i gorszycielki, szarm, szyk i sex appeal. Blask świateł, olśniewające kostiumy, przepiękny śpiew i gwiazdy wieczoru:
- Hanka Ordonówna: Ewa Warta-Śmietana
- Jan Kiepura: Tomasz Kuk
- Loda: Joanna Cieśla
- Zula: Renata Żełobowska-Orzechowska
- Mártha Eggerth: Agnieszka Kuk
- Marlene Dietrich: Bożena Zawiślak-Dolny
- Mieczysław Fogg: Witold Wrona
Podczas spektaklu wybrzmiały największe przeboje tego okresu m.in.: „Nie kochać w taką noc to grzech”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Szczęście raz się uśmiecha”, „Usta milczą”, „Brunetki, blondynki”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Lili Marleen”.
Koncert „Najpiękniejsze arie i duety świata”
Trzeci koncert festiwalowy, jaki zaprezentowano na Bulwarze Nadmorskim w Helu. Udział wzięły gwiazdy muzyki klasycznej: Agnieszka Kuk – sopran, Ewa Warta-Śmietana – sopran, Bożena Zawiślak-Dolny – mezzosopran, Tomasz Kuk-tenora oraz Witold Wrona – tenor. Koncert składał się z trzech części operowej, operetkowej i musicalowej, podczas którego wybrzmiały takie utwory jak: „Un bel di Vedremo (Cio cio san)” – aria z II aktu „Madama Butterfly”, „Nessun Dorma” – aria Kalafa z opery „Turandot” G. Pucciniego, Aria Tassila „Graj cyganie” z II aktu peretki „Hrabina Marica” Imre Kalmana, czy duet „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka” F. Lehara. Całość poprowadziła z wdziękiem i humorem dyrektor Festiwalu Ewa Warta-Śmietana.
Koncert „Zdrada, kłamstwo i grzech”
Ostatni koncert Festiwalu na Bulwarze Nadmorskim to muzyczna podróż przez lata świetności polskiej piosenki, a więc: lata dwudzieste, czyli czas niezapomnianych kreacji kabaretowych (Morskie Oko, Qui Pro Quo i innych), sześćdziesiąte, czyli wiecznie żywe melodie z telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, czy wreszcie osiemdziesiąte, gdy ambitna muzyka płynąca z radiowych list przebojów pozwalała przetrwać trudne czasy zawirowań politycznych i gospodarczych. Zespół zaprezentował też kilka utworów wybiegających w lata już bliższe naszym czasom z piosenkami takimi, jak m.in.: „Jej portret”, „Ja dla Pana czasu nie mam”…
W przedstawionym powyżej programie zaprezentował się Zespół Ekliptyka 2.0:
- Dominika Guzek – śpiew
- Jacek Śmietana – gitara, śpiew
- Filip Szostek – saksofon
- Andrzej Włodarz – klawisze
- Vasyl Kobil – bas
- Tomasz Adamczyk – perkusja
Spektakl „O rybaku, jego żonie i złotej rybce”
Koncert „Ave Maria”
Bardzo dziękujemy lokalnym sponsorom, którzy gościli naszych artystów po królewsku, a są to:
Edycja 2023
Koncert „Muzyka świata”
Wyjątkowy koncert z udziałem laureatów międzynarodowych konkursów operetkowo-musicalowych oraz gwiazd tego gatunku muzyki – Ewy Warty-Śmietany, Bożeny Zawiślak-Dolny, Moniki Biederman-Pers, Piotra Karzełka (Duo Performance), Wojciecha Habeli. Koncert poprowadził Jacek Śmietana. W programie zaprezentowano największe przeboje operetkowo-musicalowe, jak również światowe hity z repertuaru m.in. Andrei Bocellego, Leonarda Cohena, czy Rity Hayworth.Artyści
Ewa Warta-Śmietana – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Wystąpiła w partiach operowych: Zerlina w „Don Giovannim”, Zuzanna w „Weselu” Figara, Bastienne w „Bastien i Bastienne” Mozarta, Rachela w „Żydówce” Halevy’ego, Frasquita w „Carmen” Bizeta, operetkowych takich, jak: Riquette w „Wiktorii i jej huzarze” Abrahama, Stasi w „Księżniczce czardasza” Kalmana, Hanna w „Wesołej wdówce” Lehara, a także Hudel w musicalu „Skrzypek na dachu” Bocka. Oprócz regularnych partii wykonuje także szereg arii z oper, operetek, musicali, pieśni kompozytorów różnych epok, stylów i narodów. Od 20 lat Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Operetkowo-Musicalowego pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana.
Bożena Zawiślak-Dolny – sopran. Powszechnie uznana za jedną z najlepszych polskich odtwórczyń partii tytułowej Carmen w operze Bizeta. Postać tę kreowała w teatrach operowych Krakowa, Warszawy, Gdańska, Bytomia, Łodzi, Szczecina. Jest śpiewaczką wszechstronną, z powodzeniem śpiewa również w operetce i musicalu, nieobcy jest jej również repertuar oratoryjno-kantowy. Pierwsze lata swojej scenicznej pracy związała z Gdyńskim Teatrem Muzycznym, a następnie rozpoczęła współpracę z Operą Bałtycką, gdzie debiutowała w roli Olgi w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. Od 1988 roku jest solistką Opery Krakowskiej.
Monika Biederman-Pers – sopran. Jako aktorka scen muzycznych, rozpoczęła studia I stopnia w Instytucie Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończyła studia II stopnia w klasie śpiewu solowego dr hab. Katarzyny Suskiej-Zagórskiej na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od momentu podjęcia studiów na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Katowicach uczestniczyła w wokalnych kursach mistrzowskich pedagogów oraz śpiewaków. Zaraz po studiach I stopnia podjęła pracę w Operze Krakowskiej biorąc udział w licznych produkcjach, m.in.: „Tosca”, „Baron Cygański”, „Piękna Helena”, „Zemsta Nietoperza”, „Trubadur”, „Eugeniusz Oniegin”, „Miłość do trzech pomarańczy”, „Halka”. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Operetkowo pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana. Od maja 2019 roku tworzy duet wokalny z Piotrem Karzełkiem – Duo Performance – występując na scenach Filharmonii Krakowskiej, Teatru Słowackiego, ICE Congres Center w Krakowie, Opery Krakowskiej.
Piotr Karzełek, baryton. W roku 2014 rozpoczął studia I stopnia w Instytucie Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie absolwent II stopnia w klasie śpiewu solowego dra hab. Zdzisława Madeja na Akademii Muzycznej w Krakowie. Brał udział w studenckich produkcjach muzycznych takich jak: „Bal baśni’’ ,,Orfeusz i Eurydyka” „Juliusz Cezar” „La Canterina” czy „Oniegin”. W roku 2017 zdobył trezcią nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie „Ars et Gloria” w Katowicach oraz nagrodę specjalną prof. Andrzeja Chorosińskiego na tymże konkursie. Laureat Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Krynicy Zdroju 2019, a także laureat trzeciej nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana. Od maja 2019 roku tworzy duet wokalny z Moniką Biederman-Pers – Duo Performance – występując na scenach Filharmonii Krakowskiej, Teatru Słowackiego, ICE Congres Center w Krakowie, Opery Krakowskiej.
Wojciech Habela – magister sztuki, aktor, muzyk. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował z recitalami i spektaklami w wielu krajach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie Organizacji Polonijnej Semper Fidelis z Nowego Jorku, w Niemczech, Czechach, Słowacji, Ukrainie, na Węgrzech. Jest członkiem Rady Fundacji Ocalenia Kultury Kresowej Chawira w Krakowie. Rokrocznie przewodniczy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego w Krakowie. Sam jest podwójnym laureatem tegoż festiwalu.
Spektakl kabaretowy „U Fryzjera”
„Na fali polskiej piosenki”
W części pierwszej podczas koncertu „Powróćmy jak za dawnych lat” wybrzmiały największe szlagiery polskiej piosenki, wśród których pojawiły się m.in. „Już taki jestem zimny drań”, „Bo to się zwykle tak zaczyna”, „Ja się boję sama spać”. Wraz z zespołem Ekliptyka 2.0 wystąpili utalentowani soliści – Ewa Warta-Śmietana, Tomasz Czerski, Mariusz Jaśko.
Ekliptyka 2.0:
Filip Szostek – klarnet/saksofon
Andrzej Włodarz – instrumenty klawiszowe
Jacek Śmietana – gitara/vocal
Vasyl Kobil – gitara basowa
Tomasz Adamczyk – perkusja
Następnie odbyła się druga część – koncert „To ja jestem EVA”,
w którym wystąpiła Eva (Ewa Warta-Śmietana) oraz Mariusz Jaśko.
Eva (Ewa Warta-Śmietana). Czasem spokojna i nastrojowa, czasem porywcza i pełna energii – Eva jest artystką o wielu twarzach. Owiana nutą tajemniczości podróżniczka i artystka, pochodząca z Barlinka. Absolwentka wyższych studiów muzycznych. Ze szczególną wrażliwością dba o wartościowy przekaz muzyczny. Artystkę charakteryzuje przede wszystkim rytmiczny, popowy repertuar, ciepłe, pełne dystansu teksty oraz barwne stylizacje sceniczne, z licznymi elementami etnicznymi. Inspiracji poszukuje m.in.: w kulturze żydowskiej czy zwyczajach i folklorze Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu. Eva swoje utwory wykonuje w kilkunastu językach. Dzięki licznym podróżom, mogła czerpać inspiracje i koncertować w wielu krajach świata. Na swoim koncie ma już cover francuskiego utworu do filmu „Maria Skłodowska – Curie” – „Szafirowy Blask”, napisany przez Michała Wojnarowskiego, który był na szczytach polskich list przebojów, m.in. radiowej Jedynce. Współpracowała też z Marcinem Nierubcem oraz Michałem Zabłockim przy utworze „Będzie po co żyć”, który jest drugim singlem na koncie artystki. W 2023 roku przez spółkę Rosco Polska została wydana najnowsza płyta artystki „Przeznaczeni do miłości i wolności”, w której obok Evy usłyszeć można Zbigniewa Zamachowskiego i Rafała Królikowskiego. Muzykę i teksty stworzyli Jolanta Zając-Stachurska oraz Waldemar Król. Wśród instrumentalistów na płycie znaleźli się: Sławek Berny – instrumenty perkusyjne, Mariusz Pędziałek – obój, Jacek Królik – gitary, Andrzej Zielak – bass, Jarosław Spałek – trąbka, Waldemar Król – piano, kwartet smyczkowy pod kierownictwem Elżbiety Zarębskiej-Kurzelewskiej. Prapremiera utworów zawartych na płycie odbyła się 12 marca 2023 r. w Klubie Studio AGH.
Rewia musicalowa „Broadway w Helu”
Wieczór muzyczny, na który złożyły się największe przeboje musicalowe, znane ze światowej sławy produkcji, m.in. „Skrzypek na dachu”, „Nędznicy”, „Chicago”, „My Fair Lady”, „Cabaret”, „The Phantom of the Opera”.
Wystąpili soliści – Mariusz Jaśko, Tomasz Czerski, Amirita, Barbara Ducka wraz z zespołem tanecznym w składzie: Katarzyna Śnieg, Bogna Srebrny, Anna Kozłowska, Zuzanna Kidziak, Marek Szczygieł.
Mariusz Jaśko – wybitny aktor, wokalista musicalowo-rewiowy. Absolwent Studium Wokalni-Aktorskiego „LART” w Krakowie. Współpracował z Teatrem Broadway w Szczecinie, krakowskim Teatrem Faktu Niny Repetowskiej i kabaretem Loch Kamelot w Krakowie. Brał udział w spektaklach operetkowych, jak również w wielu programach telewizyjnych.
Amirita – utalentowana i charyzmatyczna wokalistka. Brała udział i jest wielokrotną laureatką wielu konkursów wokalnych i festiwali muzycznych zarówno w Polsce, jak i Europie. Jest artystką wszechstronną, współpracuje jako solistka z różnymi formacjami muzycznymi. Swoją energią i charyzmą zachwyca widza.
Tomasz Czerski – wokalista, aktor. Związany był ze Śródmiejskim Teatrem Muzycznym w Warszawie oraz Projektem Proscenium. Odtwórca wielu głównych ról w spektaklach musicalowych.
Barbara Ducka – absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Solistka zespołu baletowego chorzowskiej sceny. Zatańczyła w musicalach: Jesus Christ Superstar, Jekyll & Hyde, Młody Frankenstein. Bierze udział we wszystkich koncertach sylwestrowych i rozrywkowych Teatru Rozrywki, jako tancerka i wokalistka, a także autorka choreografii. Od roku 2007 jest choreografem i instruktorem tańca w Studio Tańca Współczesnego TENDI (Chorzowskie Centrum Kultury).