Odbył się w dniach od 1 do 4 maja 2008 r. Został zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta w Kazimierzu Dolnym, Klasztorem Franciszkanów, Kazimierskim Ośrodkiem Kultury oraz Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Honorowy Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Miasta Kazimierza Grzegorz Dunia.
Na program Festiwalu złożyły się następujące imprezy:
„Chopin – muzyka jednością narodów”
Koncert inaugurujący Festiwal – recital fortepianowy w wykonaniu chińskiej pianistki Krystyny Man Li Szczepańskiej. Celem koncertu było przypomnienie, wciąż żywych w pamięci słuchaczy, typowo polskich utworów Fryderyka Chopina w znakomitym wykonaniu wielokrotnie nagradzanej pianistki.
Kazimierski Ośrodek Kultury
Koncert Muzyki Żydowskiej
Program koncertu obejmował utwory tradycyjnej muzyki żydowskiej, autentycznej dzięki tekstom w językach jidysz i hebrajskim. Recital składał się ze starannie zaaranżowanych utwory, w których słychać nutę niepowtarzalności. Koncert wywołał wzruszenie, łezkę nostalgii za światem, który żyje tylko w pieśni, dającej nakhes – pociechę dla wszystkich, którym pamięć o tym świecie jest bliska. Wykonawcami koncertu byli: Urszula Makosz z zespołem „Nakhes” (kameralny zespół instrumentalny).
Muzyka klezmerska zawsze miała i ma swoich wielbicieli, a cechą charakterystyczną zespołu „Nakhes” jest umiejętność wydobywania całej melodyki tych utworów, będących odbiciem materialnego i duchowego życia ludu hebrajskiego.
Koncert odbył się w miejscowej, zabytkowej Synagodze
Koncert Pieśni Polskiej
Koncert odbył się pod myślą przewodnią „Najpiękniejsza jest muzyka polska” i był zwieńczeniem oficjalnych obchodów święta 3 Maja. W wykonaniu znakomitych artystów krakowskich: Jacka Ozimkowskiego (bas) i pianistki Małgorzaty Westrych zostały wykonane pieśni i ballady m. in. Stanisława Moniuszki do słów Adama Mickiewicza czy Józefa Ignacego Kraszewskiego. Prowadzenie: Jacek Śmietana.
Koncert odbył się w Kazimierskim Ośrodku Kultury
Koncert muzyki i poezji sakralnej: „Mój przyjaciel, to anioł”
Był to właściwie wieczór autorski, w którym za pomocą poezji przedstawionej w formie mówionej i śpiewanej, wyruszyliśmy na spotkanie z aniołami. Wykonawcami koncertu byli: O. Leon Zdzisław Pokorski (autor poezji, recytacja), Dorota Wawryszczuk (śpiew), Grzegorz Wawryszczuk (śpiew, recytacja), Ewa Warta-Śmietana (śpiew), Jacek Ozimkowski (śpiew) oraz Małgorzata Westrych (organy elektroniczne). Program ten wywołał głębokie uczucia religijne.
Koncert miał miejsce w zabytkowym Klasztorze Franciszkanów, co niewątpliwie podniosło emocje wywoływane jego programem
„Dawnych Wspomnień Czar”
Spektakl kostiumowy piosenki międzywojennej w wykonaniu krakowskich artystów: Ewa Warta-Śmietana i Jacek Ozimkowski (śpiew), Małgorzata Westrych (fortepian). W programie znalazły się piosenki kabaretowe, warszawskiej ulicy wylansowane m.in. przez Hankę Ordonówną, Zulę Pogorzelską, Eugeniusza Bodo, a koncert prowadził Grzegorz Juras (aktor), wprowadzając publiczność w klimat teatrów „Qui Pro Quo” i „Morskie Oko”.
Dom Restauracyjny Barbary Sarzyńskiej
Fundacja dziękuje wszystkim współorganizatorom, sponsorom i patronom medialnym za kontynuację udzielania wsparcia dla tej niełatwej, aczkolwiek potrzebnej inicjatywy. Zaangażowanie w jej realizację odczytujemy jako wyraz wczuwania się w subtelny nurt społecznego odbioru i zrozumienia potrzeb skierowanych w stronę kultury „wyższej”.
Patronaty honorowe i relacje w prasie:
Relacja internetowa:
Współorganizatorzy:
- Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzu Dolnym
- Klasztor Franciszkanów
- Kazimierski Ośrodek Kultury
- Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
Sponsorzy:
- Dom Restauracyjny Barbary Sarzyńskiej, ul. Nadrzeczna 6
- Restauracja „Kwadrans” ul. Sadowa 7a
- Herbaciarnia „Mandaryn”, ul. Senatorska 17
- Restauracja „Staropolska”, ul. Nadrzeczna 14
- Zielona Tawerna, ul. Nadwiślańska 4
Patronat medialny: